Comunicat de presă

ESTE Filmul de Miercuri propune în luna noiembrie un program special, curatoriat de criticul de film Flavia Dima, construit în jurul filmului Kontinental ’25, regia Radu Jude, și al influențelor sale cinematografice.

Programul cuprinde patru proiecții: El Bruto (Luis Buñuel, 1953), Europa ’51 (Roberto Rossellini, 1952), Kuhle Wampe (Slatan Dudow, 1932) și Kontinental ’25 (Radu Jude, 2025).

Miercuri, 19 noiembrie, de la ora 20.00, la CineGold Sibiu va avea loc proiecția filmului Kuhle Wampe, în regia lui Slatan Dudow — o dramă din 1932 care urmărește viața unei familii de muncitori din Berlin, lovită de șomaj și sărăcie.

Sinopsis:

În timpul Marii Depresiuni, o familie este evacuată din apartamentul său și, fără altă opțiune, se mută într- o tabără de corturi numită Kuhle Wampe.

Rating N 15 – Nerecomandat sub 15 ani.

Subt. RO, ENG

Preţul unui bilet este de 20 lei și se poate achiziționa online de pe pagina CineGold sau direct

de la locație, în limita locurilor disponibile.

„ESTE Filmul de Miercuri” este un proiect organizat de Asociația ESTE FILM.

Proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național (AFCN)*

Cu sprijinul: Ambasada Mexicului în România, Claro Video, Institutul Italian de Cultură din București, Biblioteca Județeană Astra Sibiu.

Parteneri: CineGold Sibiu, My Continental, Consomme Bistro, Apa Tușnad, Centrul Cultural German Sibiu, Centrul Cultural Maghiar Sibiu, Cărturesti, Humanitas, Casa de Cultură a Municipiului Sibiu, Biblioteca Universității ”Lucian Blaga”, Universitatea ”Lucian Blaga”, Erasmus Librărie-Cafenea.

Parteneri media: RockFM, Zile și Nopți, Goodtime magazine.

*Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.