Pentru ziua a IX-a a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, recomandarea Capital Cultural (CC) este spectacolul lui David Dimitri, cu David Dimitri, În aplauzele voastre…Omul-Circ!.

Spectacolul va avea loc la Baza Hipică (Str. V. Aaron nr. 20), de la ora 13:00.

Supranumit „Lord of the Wire” de New York Times, David Dimitri interpretează un întreg spectacol de circ de unul singur, purtând publicul prin numere pline de suspans, ca Ghiuleaua umană, trecând prin momente poetice și amuzante, și ajungând chiar să părăsească arena desemnată într-un mod surprinzător!

 

Programul zilei de sâmbătă, 17 iunie, la FITS:

Zidul exterior al TNRS

ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 5

Dan Perjovschi & Co.

ROU / platforma de arte vizuale / permanent

9:00

Hotel Împăratul Romanilor

Simplitatea este foarte sofisticată

Coordonat de scenograful Jean Guy Lecat

ateliere / 9h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

9:00

Teatrul Gong

Atitudini

Expoziție de fotografie

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 15h

9:00

Facultatea de Litere (ULBS)

Măști populare românești

Ioana Negoiţă & Ana Negoiţă

ROU / expoziții / 15h

10:00

Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică

Lumea lui Purcărete

Expoziție de fotografii personale

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 8h

10:00

Muzeul de Artă Contemporană

Afișul polonez de teatru, film și operă din colecția Krzysztof Dydo

POL / expoziții / 8h

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Albastră

Creaţie solo: De la joc la personaj

Adam Lazarus

QuipTake Theatre

CAN / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Portocalie

Actoria neconvențională: Actorul Co-creator

Kym Moore

Brown University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Librăria Habitus

Conferință de presă FITS

Moderator: Octavian Saiu

Conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

11:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu David Baile

USA / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

12:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Şobolanii curioşi şi flautul fermecat

Rats!

CQP Produccions

ESP / teatru / 50min

13:00

Baza Hipică (Str. V. Aaron nr. 20)

În aplauzele voastre… Omul-Circ!

Circus Man

Un spectacol de: David Dimitri

David Dimitri

CHE / circ contemporan / 1h

Preț bilet: 20 lei; 10 lei

13:00

Piața Mică

Un Cupidon aiurit

Amore

Palhaço Enano

PRT / circ / 45min

13:00

Librăria Habitus

Scena.ro, nr. 35

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

14:00

Galeria de Artă – UAP Sibiu, Piața Mare, nr. 12

Expoziție de artă decorativă, sticlă și metal – Ioan Tămâian & Expoziție de pictură – Tina Ecaterina Popa

ROU / expoziții / 4h

14:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Tang Shu-Wing

Teatrul din Hong Kong. Între tradiție și prezent

CHN / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

14:00

Hotel Ibis – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)

Cum să vă prelungiți turneul – țările Europei Centrale și de Est și Drumul Mătăsii: cultură și arte

Invitați: Monica Urian

Moderator: Octavian Saiu

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

14:00

Atrium Café (Bursa de Spectacole)

Conversații culturale

Cu Noel Witts

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

16:00

Librăria Habitus

Irina Margareta Nistor în dialog cu Ada Solomon

ROU / conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

16:00

Librăria Habitus

Toni Erdmann (2016)

Regia: Maren Ade

DEU-AUS / film / 2h42min

Film în limba germană

Traducere în limba română

16:00

Teatrul Național „Radu Stanca”

Șefele

First Ladies

De: Werner Schwab

Regia: Charles Muller

Théâtre d’Esch / Luxembourg

LUX / teatru / 1h15min

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

16:00

Teatrul Gong (Sala parter)

Familii

Families

Un spectacol de: Eugen Jebeleanu

Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu & Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

ROU / teatru / 1h30min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Eveniment urmat de discuții cu publicul

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

16:00

CAVAS – ULBS

Performing Across Borders: A Fighting Light

Regia: Steven Lantz-Gefroh & Adriana Bârză

The State University of New York, Suffolk County Community College (SUNY-Suffolk) & Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

USA-ROU / dans / 1h

Nerecomandat persoanelor sub 15 ani

17:00

Catedrala Evanghelică Sibiu – Ferula

Concert de violoncel „Lux Aeterna”

Lux Aeterna

André Mergenthaler

LUX / muzică / 1h10min

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: Derek Walcott – Iubirea de după iubire

Recitat de: Arina Trif, Noel Witts

17:00

Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)

De la Fado, la Flamenco – o călătorie muzicală

Jangada de Pedra

Fado Violado

PRT / muzică fado / 1h

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: Elizabeth Barret Browning – Sonetul XLIII

Recitat de: Cendana Trifan, Oana Marin

17:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Tinereţe, ritm şi armonie

Youth, Music and Harmony

Grandioso Marching Band

POL / muzică / 45min

17:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Acei oameni minunaţi şi maşinăriile lor visătoare

Deambuloscopy

Cie Pipototal

FRA / teatru / 45min

18:00

Parcul Cetății

Aleea Celebrităților

Sibiu Walk of Fame

Vasile Șirli, Philippe Genty, Rimas Tuminas, Ohad Naharin, Marcel Iureș, Robert Wilson

18:00

Fabrica de Cultură (Sala Lulu)

Duhul Andaluziei

…That Silverio

Coregrafia: Rafael Estévez

Andalusian Flamenco Ballet

ESP / dans / 1h30min

Preț bilet: 40 lei

18:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

În largul mării

Out at Sea

De: Slawomir Mrozek

Regia: Petru Hadârcă

Teatrul Național „Mihai Eminescu” Chișinău

MLD / teatru / 1h20min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

18:00

Biserica Evanghelică din Slimnic

Concert de orgă

Organ concert

Ursula Philippi & Roxana Bârsan

ROU / muzică / 1h

Preţ bilet: 10 lei

18:00

Piața Mică

Jonglerii pe ritm de rock’n’roll

Rock’n’Roll Circus

The LOL Brothers

CAN-PER / circ / 45min

18:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Fantastica lume a insectelor-gigant

Microcosmos

Planète Vapeur

FRA / circ / 45min

19:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Gala Celebrităților

Walk of Fame Gala

Vasile Șirli, Philippe Genty, Rimas Tuminas, Ohad Naharin, Marcel Iureș, Robert Wilson

Cu momente artistice: María Pagés, Group TAGO, Helga Davis, Fado Violado

Traducere în limbile română și engleză

Preț bilet: 40 lei

19:00

Baza Hipică (Str. V. Aaron nr. 20)

În aplauzele voastre… Omul-Circ!

Circus Man

Un spectacol de: David Dimitri

David Dimitri

CHE / circ / 1h

Preț bilet: 20 lei; 10 lei

19:00

Piața Mică

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 45min

19:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Tinereţe, ritm şi armonie

Youth, Music and Harmony

Grandioso Marching Band

POL / muzică / 45min

19:45

Piața Mică

Un Cupidon aiurit

Amore

Palhaço Enano

PRT / circ / 45min

20:00

Sala BRD Scena9 (Redal Expo)

Să fii răpus de frumos

Naharin’s Virus

De: Peter Handke

Coregrafia: Ohad Naharin

Batsheva Dance Company

ISR / dans / 1h

Spectacol în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei

20:00

Biserica Fortificată Cisnădioara

Uau! Pur și simplu!

A Simple Space

Un spectacol de: Gravity & Other Myths

Gravity & Other Myths

AUS / circ contemporan / 1h

Preţ bilet: 40 lei

20:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Magia poveştilor

Beyond the Woods

CQP Produccions

ESP / teatru / 45min

20:45

Piața Mică

Jonglerii pe ritm de rock’n’roll

Rock’n’Roll Circus

The LOL Brothers

CAN-PER / circ / 45min

21:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 45min

21:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Acei oameni minunaţi şi maşinăriile lor visătoare

Deambuloscopy

Cie Pipototal

FRA / teatru / 30min

22:15

Piața Mare

Acei oameni minunaţi şi maşinăriile lor visătoare

Deambuloscopy

Cie Pipototal

FRA / teatru / 15min

22:00

Fabrica de Cultură (Sala Faust)

Faust

După: Johann Wolfgang von Goethe

Regia: Silviu Purcărete

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU / teatru / 2h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preţ bilet: 40 lei

22:00

Colegiul Naţional „Octavian Goga” (Sala de sport)

Mașinăria nebună a circului

Machine de cirque

Regia: Vincent Dubé

Machine de Cirque

CAN / circ contemporan / 1h30min

Preţ bilet: 40 lei

22:00

CAVAS – ULBS

Avioane de hârtie

Paper Planes

De: Elise Wilk

Regia: Sebestyén Aba

Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureș

ROU / teatru / 1h30min

Spectacol în limba maghiară

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 20 lei

22:30

Piața Mare

Fantastica lume a insectelor-gigant

Microcosmos

Planète Vapeur

FRA / circ / 50min

 

Credit foto:  Martin Pelikan