Recomandarea Capital Cultural (CC) pentru ultima zi a Festivalului de Teatru de la Sibiu este spectacolul lui Peter Handke, Să fii răpus de frumos. Spectacolul este programat pentru ziua de duminică, 18 iunie, de la ora 18:00, la Sala BRD Scena9 (Redal Expo). Coregrafia aparține lui Ohad Naharin.

Ohad Naharin pune în scenă o nouă versiune a renumitului său spectacol din 2001, bazat pe piesa de teatru scrisă de Peter Handke „Insultă la public”.

Regulile teatrului convențional sunt anihilate și reformulate, creându-se un spațiu unde mișcarea poate fi explorată.

 

Programul zilei de duminică, 18 iunie, la FITS:

Zidul exterior al TNRS

ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 5

Dan Perjovschi & Co.

ROU / platforma de arte vizuale / permanent

9:00

Teatrul Gong

Atitudini

Expoziție de fotografie

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 15h

9:00

Facultatea de Litere (ULBS)

Măști populare românești

Ioana Negoiţă & Ana Negoiţă

ROU / expoziții / 15h

10:00

Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică

Lumea lui Purcărete

Expoziție de fotografii personale

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 8h

10:00

Muzeul de Artă Contemporană

Afișul polonez de teatru, film și operă din colecția Krzysztof Dydo

POL / expoziții / 8h

11:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Ohad Naharin

ISR / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

12:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Şobolanii curioşi şi flautul fermecat

Rats!

CQP Produccions

ESP / teatru / 45min

13:00

Librăria Habitus

Întoarcerea poetului la uneltele sale

Conferință specială Mircea Dinescu

ROU / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba română

13:00

Biserica Evanghelică din Criţ

Musica Poetica – 500 de ani de la Reforma Bisericii

Musica Poetica – 500 years since the Church Reformation

De: Honterus, Schütz, Buxtehude, Bach, Homilius, Hedwig

Dirijor: Steffen Schlandt

Capella Coronensis & Corul Bach al Bisericii Negre

ROU / muzică / 1h

Preț bilet: 20 lei

13:00

Baza Hipică (Str. V. Aaron nr. 20)

În aplauzele voastre… Omul-Circ!

Circus Man

Un spectacol de: David Dimitri

David Dimitri

CHE / circ contemporan / 1h

Preț bilet: 20 lei; 10 lei

13:00

Piața Mică

Un Cupidon aiurit

Amore

Palhaço Enano

PRT / circ / 45min

13:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 30min

14:00

Galeria de Artă – UAP Sibiu, Piața Mare, nr. 12

Expoziție de artă decorativă, sticlă și metal – Ioan Tămâian & Expoziție de pictură – Tina Ecaterina Popa

ROU / expoziții / 4h

16:00

Fabrica de Cultură (Sala Lulu)

Flamenco Gala

Flamenco, Tradition, Avant-garde

Coregrafia: Rafael Estévez

Andalusian Flamenco Ballet

ESP / dans / 1h15min

Preț bilet: 40 lei

16:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

Fiica

Daughter

De: Adam Lazarus

Regia: Ann-Marie Kerr

Adam Lazarus

CAN / teatru / 1h

Spectacol în limba engleză

Traducere în limba română

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preț bilet: 30 lei; 25 lei

16:00

Oldies Pub

Rocky Horror Show

De: Richard O’Brian

Regia: Cosmin Chivu

Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu & Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

ROU / musical / 1h15min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preț bilet: 40 lei; 30 lei

16:00

CAVAS – ULBS

Puştoaica de la etajul 13

The Kid from fhe 13th Floor or Dear Society

De: Mircea M. Ionescu

Regia: Alexandru Grecu

Universitatea de Muzică, Teatru şi Arte Plastice Chişinău

MLD / teatru / 1h15min (cu pauză)

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 20 lei

16:00

Librăria Habitus

Mr. Gaga (2015)

Regia: Tomer Heymann

ISR-SVE-DEU-NLD / film documentar / 1h40min

Film în limbile ebraică și engleză

Traducere în limba română

17:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 30min

17:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Fantastica lume a insectelor-gigant

Microcosmos

Planète Vapeur

FRA / circ / 50min

18:00

Sala BRD Scena9 (Redal Expo)

Să fii răpus de frumos

Naharin’s Virus

De: Peter Handke

Coregrafia: Ohad Naharin

Batsheva Dance Company

ISR / dans / 1h

Spectacol în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei

18:00

Colegiul Naţional „Octavian Goga” (Sala de sport)

Mașinăria nebună a circului

Machine de cirque

Regia: Vincent Dubé

Machine de Cirque

CAN / circ contemporan / 1h30min

Preţ bilet: 40 lei

18:00

Biserica Evanghelică din Roşia

Concert de orgă

Organ concert

Erich Türk

ROU / muzică / 1h

Preţ bilet: 10 lei

18:00

Hotel Împăratul Romanilor

Simplitatea este foarte sofisticată

Prezentare proiecte

ateliere / 1h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

18:00

Piața Mică

Jonglerii pe ritm de rock’n’roll

Rock’n’Roll Circus

The LOL Brothers

CAN-PER / circ / 45min

18:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Tinereţe, ritm şi armonie

Youth, Music and Harmony

Grandioso Marching Band

POL / muzică / 45min

18:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Muzica militară a Garnizoanei Sibiu

Army Music of the Sibiu Garrison

ROU / muzică / 20min

19:00

Piața Mică

Muzica militară a Garnizoanei Sibiu

Army Music of the Sibiu Garrison

ROU / muzică / 20min

19:00

Biserica Fortificată Cisnădioara

Concert de violoncel „Lux Aeterna”

Lux Aeterna

André Mergenthaler

LUX / muzică / 1h10min

Preţ bilet: 20 lei

19:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 30min

19:45

Piața Mică

Un Cupidon aiurit

Amore

Palhaço Enano

PRT / circ / 45min

19:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Magia poveştilor

Beyond the Woods

CQP Produccions

ESP / teatru / 45min

20:00

Teatrul Național „Radu Stanca”

Iliada

The Iliad

De: Homer

Regia: Jernej Lorenci

SNT Drama Ljubljana / MGL / CD

SLO / teatru / 3h (cu pauză)

Spectacol în limba slovenă

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

20:00

Fabrica de Cultură (Sala Faust)

Faust

După: Johann Wolfgang von Goethe

Regia: Silviu Purcărete

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU / teatru / 2h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preţ bilet: 40 lei

20:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Ritualul tobelor coreene

Korean Drum II

Coregrafia: Soo-Ho Kook

Group TAGO & AtoBiz Ltd

KOR / muzică / 1h10min

Preț bilet: 40 lei; 30 lei

20:00

Biserica Ursulinelor

De la Fado, la Flamenco – o călătorie muzicală

Jangada de Pedra

Fado Violado

PRT / muzică fado / 1h

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: William Shakespeare – Sonetul XL

Recitat de: Alina Mișoc, Noel Witts

20:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Tinereţe, ritm şi armonie

Youth, Music and Harmony

Grandioso Marching Band

POL / muzică / 50min

20:45

Piața Mică

Jonglerii pe ritm de rock’n’roll

Rock’n’Roll Circus

The LOL Brothers

CAN-PER / circ / 45min

21:00

CAVAS – ULBS

Ivanov

De: A.P. Cehov

Regia: Tania Filip

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale”, București

ROU / teatru / 2h10min (cu pauză)

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Preț bilet: 20 lei

21:30

Piața Mare

Fantastica lume a insectelor-gigant

Microcosmos

Planète Vapeur

FRA / circ / 45min

22:00

Fabrica de Cultură (Sala Lulu)

Duhul Andaluziei

…That Silverio

Coregrafia: Rafael Estévez

Andalusian Flamenco Ballet

ESP / dans / 1h30min

Preț bilet: 40 lei

22:00

Teatrul Gong (Sala parter)

Combustibilii

Human Rites

De: Amelie Nothomb

Regia: Fabienne Zimmer

Théâtre Ouvert Luxembourg

LUX / teatru / 1h25min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preț bilet: 30 lei; 25 lei

22:15

Piața Mare – scenă

Concert Kadebostany

Kadebostany

CHE / muzică / 1h15min

23:45

Piața Teatrului

Focuri de artificii

Fireworks

10 min

 

Credit foto: Gadi Dagon