Pentru ziua cu numărul 8 a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, recomandarea Capital Cultural (CC) este spectacolul bazat pe poemele lui Joseph Brodsky, Brodsky/Baryshnikov, în regia lui Alvis Hermanis.

Spectacolul este programat la ora 18:00, la sediul Teatrului Naţional „Radu Stanca” din Sibiu.

Alvis Hermanis aduce pe scenă poeziile lui Joseph Brodsky, laureat al Premiului Nobel, concentrând spectacolul într-un one-man show, interpretat de Mikhail Baryshnikov. O călătorie emoționantă care pătrunde în compozițiile complexe și viscerale ale poetului.

 

Programul zilei de vineri, 16 iunie, la FITS:

Zidul exterior al TNRS

ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 5

Dan Perjovschi & Co.

ROU / platforma de arte vizuale / permanent

9:00

Hotel Împăratul Romanilor

Simplitatea este foarte sofisticată

Coordonat de scenograful Jean Guy Lecat

ateliere / 9h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

9:00

Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică

Lumea lui Purcărete

Expoziție de fotografii personale

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 11h

9:00

Teatrul Gong

Atitudini

Expoziție de fotografie

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 15h

9:00

Facultatea de Litere (ULBS)

Măști populare românești

Ioana Negoiţă & Ana Negoiţă

ROU / expoziții / 15h

10:00

Galeria de Artă – UAP Sibiu, Piața Mare, nr. 12

Expoziție de artă decorativă, sticlă și metal – Ioan Tămâian & Expoziție de pictură – Tina Ecaterina Popa

ROU / expoziții / 10h

10:00

Muzeul de Artă Contemporană

Afișul polonez de teatru, film și operă din colecția Krzysztof Dydo

POL / expoziții / 8h

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Albastră

Creaţie solo: De la joc la personaj

Adam Lazarus

QuipTake Theatre

CAN / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Portocalie

Actoria neconvențională: Actorul Co-creator

Kym Moore

Brown University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Librăria Habitus

Conferință de presă FITS

Moderator: Octavian Saiu

conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

10:00

Hotel Ibis – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)

Panel Talk – Marketingul în arte

Studiu de caz – festivaluri de muzică din România

Invitați: Electric Castle, ArtMania, Untold

conferințe și seminarii / 2h

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

11:00

Librăria Habitus

George Banu în dialog cu Marcel Iureș

ROU / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

13:00

Librăria Habitus

John F. Deeney & Maggie B. Gale, „Cincizeci de dramaturgi moderni și contemporani”

Editura Tracus Arte, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

14:00

Librăria Humanitas

Cristina Clemente – Consiliu de Familie

Cristina Clemente – Family Council

Regia: Bogdan Sărătean

Traducere de Luminița Voina-Răuț

Eveniment moderat de Cătălin Ştefănescu

ESP / spectacole lectură / 1h30min

Eveniment în limba română

14:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Charles Esche și Dan Perjovschi

Ce (mai) poate face azi un muzeu de artă contemporană?

GBR-ROU / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

14:00

CJPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu (Bursa de Spectacole)

Întâlniri cu mari coregrafi

Cu Ohad Naharin

ISR / ateliere / 1h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

14:00

Atrium Café (Bursa de Spectacole)

Conversații culturale

Cu Noel Witts

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

16:00

Librăria Habitus

Irina Margareta Nistor în dialog cu Marcel Iureș

ROU / conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

16:00

Librăria Habitus

Tatăl fantomă

The Phantom Father (2011)

Regia: Lucian Georgescu

ROU / film / 1h30min

Film în limba română

Traducere în limba engleză

16:00

Teatrul Gong (Sala parter)

#EMOJIPLAY

Un spectacol de: Gigi Căciuleanu

Teatrul Excelsior, București & Gigi Căciuleanu Romania Dance Company

ROU / teatru coregrafic / 1h

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

16:00

CAVAS – ULBS

Când picioarele nu ating pământul

Three Legs

Regia: Yannik Stevens, Sebastian Castro-Niculescu & Yidan Zeng

Brown University / Keep Right / CoLab

GBR / dans / 25min

Preț bilet: 20 lei

17:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Şobolanii curioşi şi flautul fermecat

Rats!

CQP Produccions

ESP / teatru / 50min

18:00

Teatrul Naţional „Radu Stanca”

Brodsky/Baryshnikov

Bazat pe poemele lui Joseph Brodsky

Regia: Alvis Hermanis

The New Riga Theatre & Baryshnikov Productions

LET-USA / teatru / 1h30min

Spectacol în limba rusă

Cu traducere în limba română și rezumat tipărit în limba engleză

Preţ bilet: 40 lei

18:00

Colegiul Naţional „Octavian Goga” (Sala de sport)

Macbeth

De: William Shakespeare

Regia: Tang Shu-Wing

Tang Shu-Wing Theatre Studio

CHN / teatru / 2h30min (cu pauză)

Spectacol în limba cantoneză

Traducere în limbile română şi engleză

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

18:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

All Over Your Face

Un spectacol de: Botond Nagy

Reactor de creație și experiment

ROU / teatru / 1h

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

18:00

Catedrala Evanghelică Sibiu

De la Fado, la Flamenco – o călătorie muzicală

Jangada de Pedra

Fado Violado

PRT / muzică fado / 1h

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: Robert Burns – Un trandafir aprins

Recitat de: Florin Coșuleț, Andrew Fryer și Teresa Brayshaw

18:00

Sinagogă

Concert de violoncel „Lux Aeterna”

Lux Aeterna

André Mergenthaler

LUX / muzică / 1h10min

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: William Shakespeare – Sonetul I

Recitat de: Veronica Arizancu, Noel Witts

18:00

Biserica Evanghelică din Cisnădioara

Concert de orgă

Organ concert

Noemi Miklos

ROU / muzică / 1h

Preţ bilet: 10 lei

18:00

Piaţa Mică

Rivalitate

Roadworks

Etta Ermini Dance Theatre

UK / dans / 25min

18:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Acei oameni minunaţi şi maşinăriile lor visătoare

Deambuloscopy

Cie Pipototal

FRA / teatru / 45min

18:30

Piața Mică

La firul ierbii

L’Envers

Ici’bas

CHE-CAN / circ & dans / 40min

19:00

Baza Hipică (Str. V. Aaron nr. 20)

În aplauzele voastre… Omul-Circ!

Circus Man

Un spectacol de: David Dimitri

David Dimitri

CHE / circ contemporan / 1h

Preț bilet: 20 lei; 10 lei

19:15

Piața Mică

Un Cupidon aiurit

Amore

Palhaço Enano

PRT / circ / 45min

19:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Tinereţe, ritm şi armonie

Youth, Music and Harmony

Grandioso Marching Band

POL / muzică / 45min

20:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Magia poveştilor

Beyond the Woods

CQP Produccions

ESP / teatru / 1h

20:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Eu, Carmen

I, Carmen

Regia: María Pagés

María Pagés Compañía

ESP / dans / 1h20min

Spectacol în limba spaniolă

Traducere în limbile română și engleză

Preţ bilet: 40 lei

20:00

Teatrul Gong (Sala parter)

#EMOJIPLAY

Un spectacol de: Gigi Căciuleanu

Teatrul Excelsior, București & Gigi Căciuleanu Romania Dance Company

ROU / teatru coregrafic / 1h

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

20:00

Oldies Pub

And Then We Danced

Helga Davis

SUA / muzică / 1h

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

20:15

Piața Mică

Rivalitate

Roadworks

Etta Ermini Dance Theatre

UK / dans / 25min

20:45

Piața Mică

La firul ierbii

L’Envers

Ici’bas

CHE-CAN / circ & dans / 40min

21:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Tinereţe, ritm şi armonie

Youth, Music and Harmony

Grandioso Marching Band

POL / muzică / 45min

21:00

Biserica Fortificată Cisnădioara

Uau! Pur și simplu!

A Simple Space

Un spectacol de: Gravity & Other Myths

Gravity & Other Myths

AUS / circ contemporan / 1h

Preţ bilet: 40 lei

21:30

Fabrica de Cultură (Outdoor)

Metamorfoze

Metamorphosis

După: Ovidiu

Regia: Silviu Purcărete

Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

ROU / teatru / 1h40min

Spectacol în limbile română, latină și germană

Preț bilet: 40 lei; 30 lei

21:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Acei oameni minunaţi şi maşinăriile lor visătoare

Deambuloscopy

Cie Pipototal

FRA / teatru / 30min

22:15

Piața Mare

Acei oameni minunaţi şi maşinăriile lor visătoare

Deambuloscopy

Cie Pipototal

FRA / teatru / 15min

22:00

CAVAS – ULBS

Mede/ea sau despre fericirea conjugală

Mede/ea or “About Domestic Happiness”

Un spectacol de: Monica Ristea & Elena Purea

Universitatea de Arte din Tîrgu-Mureș

ROU / teatru / 1h10min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 20 lei

22:30

Piața Mare – scenă

Concert Mamselle Ruiz

Cactus Honey

Mamselle Ruiz

CAN-MEX / muzică / 1h

 

Credit foto: Janis Deinats