Pentru ce a de-a VII-a zi a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, recomandarea Capital Cultural (CC) este spectacolul Taina sufletului.

Programat de la ora 16:00, la Fabrica de Cultură (Sala Faust), spectacolul lui Philippe Genty este o urmare și prelungire directă a unei cărți publicate acum doi ani. Spectacolul este o incursiune poetică în interioritatea noastră umană, deopotrivă sublimă și înspăimântătoare, având în distribuție șapte actori și marionete.

 

Programul zilei de joi, 15 iunie, la FITS:

Zidul exterior al TNRS

ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 5

Dan Perjovschi & Co.

ROU / platforma de arte vizuale / permanent

8:00

Primăria Municipiului – Curtea interioară

Focus FITS 2016

Expoziție de fotografie – Mihaela Marin & Sebastian Marcovici

ROU / expoziții / 8h

9:00

Hotel Împăratul Romanilor

Simplitatea este foarte sofisticată

Coordonat de scenograful Jean Guy Lecat

ateliere / 9h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

9:00

Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică

Lumea lui Purcărete

Expoziție de fotografii personale

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 11h

9:00

Teatrul Gong

Atitudini

Expoziție de fotografie

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 15h

9:00

Facultatea de Litere (ULBS)

Măști populare românești

Ioana Negoiţă & Ana Negoiţă

ROU / expoziții / 15h

10:00

Galeria de Artă – UAP Sibiu, Piața Mare, nr. 12

Expoziție de artă decorativă, sticlă și metal – Ioan Tămâian & Expoziție de pictură – Tina Ecaterina Popa

ROU / expoziții / 10h

10:00

Muzeul de Artă Contemporană

Afișul polonez de teatru, film și operă din colecția Krzysztof Dydo

POL / expoziții / 8h

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Albastră

Creaţie solo: De la joc la personaj

Adam Lazarus

QuipTake Theatre

CAN / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Biblioteca Astra – Sala Festivă

Atelier bazat pe Sistemul şi Metoda lui Stanislavski

Andreas Manolikakis

Actors Studio Drama School Pace University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Portocalie

Actoria neconvențională: Actorul Co-creator

Kym Moore

Brown University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Librăria Habitus

Conferință de presă FITS

Moderator: Octavian Saiu

Conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

11:00

Librăria Habitus

George Banu în dialog cu Akihiro Yamamoto

JPN / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limbile japoneză și română

Traducere în limbile română și engleză

11:30

Hotel Ibis – Sala Faust 1 (Bursa de Spectacole)

Festivalurile în Secolul 21. Cui se adresează, cum le organizăm, cum le finanțăm?

Nelson Fernandez în dialog cu Andrew Comben, Leman Yilmaz, Tamara Arapova

GBR-TUR-RUS / ateliere / 2h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

11:00

Piața Mare

În lumea animalelor inteligente

L’Animalada

Katakrak

ESP / instalaţii / 2h

13:00

Librăria Habitus

Augusto Boal, „Teatrul oprimaților”

Traducere din limba portugheză de Georgiana Bărbulescu

Editura Nemira, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

13:00

Librăria Habitus

Michael Chekhov, „Gânduri pentru actor”

Traducere din limba engleză de Oana Bogzaru și Crista Bilciu

Editura Nemira, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

14:00

Librăria Habitus

Emil Hurezeanu în dialog cu Ioan Holender

ROU / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

14:00

Librăria Humanitas

Nick Rongjun Yu – Mulțimea

Nick Rongjun Yu – The Crowd

Regia: Bogdan Sărătean

Traducere de Camelia Oană

Eveniment moderat de Cătălin Ştefănescu

CHN / spectacole lectură / 1h30min

Eveniment în limba română

14:00

Hotel Ibis – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)

Conferință Burse de Spectacole

Invitați: David Baile (ISPA), Miguel Ribalta (FiraTàrrega), Carolelinda Dickey (Internationale Tanzmesse NRW), Marcelo Zamora (La RED), Shina Kim & Bo Yeon Shin (KAMS), Jimin LEE (SPAF)

Moderator: Octavian Saiu

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

14:00

CJPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu (Bursa de Spectacole)

Întâlniri cu mari coregrafi

Cu Guillaume Gabriel

FRA / ateliere / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

14:00

Atrium Café (Bursa de Spectacole)

Conversații culturale

Cu Noel Witts

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

16:00

Fabrica de Cultură (Sala Faust)

Taina sufletului

Inner Landscapes

Un spectacol de: Philippe Genty

Compagnie Philippe Genty

FRA / teatru / 1h30min

Preț bilet: 40 lei

16:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

O mie de motive

Every Brilliant Thing

După: Duncan MacMillan

Regia: Horia Suru

Point Theatre

ROU / teatru / 1h30min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei

16:00

CAVAS – ULBS

Cehov, contemporanul nostru

Play. Tschechow

După: A. P. Cehov

Regia: Grete Linz

Freiburger Schauspielschule

DEU / teatru / 1h40min

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile română și engleză

Preț bilet: 20 lei

16:00

Librăria Habitus

Nopți albe

White Nights (1985)

Regia: Taylor Hackford

Invitată: Irina Margareta Nistor

USA / film / 2h16min

Film în limba engleză

Traducere în limba română

17:00

Biserica Sf. Ioan (lângă Casa Teutsch)

Concert de violoncel „Lux Aeterna”

Lux Aeterna

André Mergenthaler

LUX / muzică / 1h10min

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: William Shakespeare – Sonetul LXV

Recitat de: Serenela Mureșan, Noel Witts și Teresa Brayshaw

17:00

Piața Mare

În lumea animalelor inteligente

L’Animalada

Katakrak

ESP / instalaţii / 4h

17:00

Parcul Cetăţii

Cântecul trubadurilor

Song of the Horns

La Fausse Cie

FRA / muzică / 50min

17:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Parada Fanfarei de la Cozmeşti

The Parade

Fanfara de la Cozmești

ROU / muzică / 45min

18:00

Piața Mică

Rivalitate

Roadworks

Etta Ermini Dance Theatre

UK / dans / 25min

18:00

Sala BRD Scena9 (Redal Expo)

Caii cerului

Horses In The Sky

Coregrafia: Rami Be’er

Kibbutz Contemporary Dance Company

ISR / dans / 1h

Spectacol în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

18:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Povești No cu aripi și vin

The Feather Mantle & The Red-Faced Imp

Un spectacol de: Akihiro Yamamoto

Yamamoto Noh Theatre

JPN / teatru no / 1h30min

Spectacol în limba japoneză

Traducere în limbile română și engleză

Preț bilet: 40 lei

18:00

Teatrul Gong (Sala parter)

București. Instalație umană

Bucharest. Human Installation

Un spectacol coordonat de: Radu-Alexandru Nica

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București

ROU / teatru / 1h05min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

18:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 45min

18:30

Piața Mică

La firul ierbii

L’Envers

Ici’bas

CHE-CAN / circ & dans / 40 min

18:45

Teatrul Gong – Piaţa Huet (spectacol itinerant)

Cântecul trubadurilor

Song of the Horns

La Fausse Cie

FRA / muzică / 30min

19:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Suflet de statuie

Soul of a Statue

Teatrul Vostru

ROU / teatru / 1h

19:00

Biserica Fortificată Cisnădioara

De la Fado, la Flamenco – o călătorie muzicală

Jangada de Pedra

Fado Violado

PRT / muzică fado / 1h

Preț bilet: 20 lei

19:00

Baza Hipică (Str. V. Aaron nr. 20)

În aplauzele voastre… Omul-Circ!

Circus Man

Un spectacol de: David Dimitri

David Dimitri

CHE / circ contemporan / 1h

Preț bilet: 20 lei; 10 lei

19:15

Piața Mică

Cântecul trubadurilor

Song of the Horns

La Fausse Cie

FRA / muzică / 15min

19:30

Piața Mică

Parada Fanfarei de la Cozmeşti

The Parade

Fanfara de la Cozmești

ROU / muzică / 30min

20:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Graba noastră cea de toate zilele…

Peregrinus

Teatr KTO

POL / teatru / 50min

20:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

O mie de motive

Every Brilliant Thing

După: Duncan MacMillan

Regia: Horia Suru

Point Theatre

ROU / teatru / 1h30min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei

20:00

Oldies Pub

Rocky Horror Show

De: Richard O’Brian

Regia: Cosmin Chivu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

ROU / musical / 1h15min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preț bilet: 40 lei; 30 lei

20:15

Piața Mică

Rivalitate

Roadworks

Etta Ermini Dance Theatre

UK / dans / 25min

20:45

Piața Mică

La firul ierbii

L’Envers

Ici’bas

CHE-CAN / circ & dans / 40min

21:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Ritualul păsărilor

The Birds

Dream Hunters

CAN / circ / 45min

22:00

Teatrul Naţional „Radu Stanca”

Brodsky/Baryshnikov

Bazat pe poemele lui Joseph Brodsky

Regia: Alvis Hermanis

The New Riga Theatre & Baryshnikov Productions

LET-USA / teatru / 1h30min

Spectacol în limba rusă

Cu traducere în limba română și rezumat tipărit în limba engleză

Preț bilet: 40 lei

22:00

Fabrica de Cultură (Sala Lulu)

Barbară e noaptea începuturilor!

The Barbarian Nights or the First Dawns of the World

Coregrafia: Hervé Koubi

Compagnie Hervé KOUBI

FRA / dans / 1h

Preț bilet: 40 lei; 30 lei

22:00

CAVAS – ULBS

iperformance

De: John Freeman

Regia: Edward Lewis

Falmouth University England & Asimmetric Theatre

USA-ROU-GBR / instalație / 1h10min

Spectacol în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preț bilet: 20 lei

22:00

Piața Mare

Magnetic

Les Ateliers Nomad

ROU / video mapping / 1h30min

 

Credit foto: Jean Couturier