Pentru a VI-a zi a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, recomandarea Capital Cultural (CC) este spectacolul Companiei de dans contemporan Kibbutz, Caii cerului. Spectacolul este programat miercuri, 14 iunie, de la ora 22:00, la Sala BRD Scena9 (Redal Expo). Coregrafia spectacolului a fost realizată de Rami Be’er.

Una dintre cele mai cunoscute companii de dans contemporan din lume, Kibbutz Contemporary Dance Company va transforma scena într-un spațiu al mișcării în permanentă schimbare, unde amprenta renumitului coregraf Rami Be’er se va face simțită prin forța și dinamisul dansatorilor.

 

Programul zilei de miercuri, 14 iunie, la FITS:

Zidul exterior al TNRS

ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 5

Dan Perjovschi & Co.

ROU / platforma de arte vizuale / permanent

8:00

Primăria Municipiului – Curtea interioară

Focus FITS 2016

Expoziție de fotografie – Mihaela Marin & Sebastian Marcovici

ROU / expoziții / 8h

9:00

Hotel Împăratul Romanilor

Simplitatea este foarte sofisticată

Coordonat de scenograful Jean Guy Lecat

ateliere / 9h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

9:00

Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică

Lumea lui Purcărete

Expoziție de fotografii personale

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 11h

9:00

Teatrul Gong

Atitudini

Expoziție de fotografie

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 15h

9:00

Facultatea de Litere (ULBS)

Măști populare românești

Ioana Negoiţă & Ana Negoiţă

ROU / expoziții / 15h

10:00

Galeria de Artă – UAP Sibiu, Piața Mare, nr. 12

Expoziție de artă decorativă, sticlă și metal – Ioan Tămâian & Expoziție de pictură – Tina Ecaterina Popa

ROU / expoziții / 10h

10:00

Muzeul de Artă Contemporană

Afișul polonez de teatru, film și operă din colecția Krzysztof Dydo

POL / expoziții / 8h

10:00

Librăria Habitus

Conferință de presă FITS

Moderator: Octavian Saiu

conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

10:00

Hotel Ibis – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)

Speed Networking

conferințe și seminarii / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Albastră

Caietul de Note (al actorului) ‘bric-a brac’ – improvizaţii pe teme şi texte date

Nikolaus Wolcz & Ursula Wolcz

Columbia University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limbile română și engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Biblioteca Astra – Sala Festivă

Atelier bazat pe Sistemul şi Metoda lui Stanislavski

Andreas Manolikakis

Actors Studio Drama School Pace University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Portocalie

Atelier de lupte coregrafice

Steven Lantz-Gefroh

Suffolk County Community College

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:30

Hotel Ibis – Sala Faust 1 (Bursa de Spectacole)

Festivalurile în Secolul 21. Cui se adresează, cum le organizăm, cum le finanțăm?

Nelson Fernandez în dialog cu Andrew Comben, Leman Yilmaz, Tamara Arapova

GBR-TUR-RUS / ateliere / 2h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile.

11:00

Librăria Habitus

George Banu în dialog cu Vasile Șirli

ROU / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

11:00

Piața Mare

În lumea animalelor inteligente

L’Animalada

Katakrak

ESP / instalaţii / 2h

13:00

Librăria Habitus

Oltița Cîntec (coordonator), „Regia românească, de la act de interpretare la practici colaborative”

Editura Timpul, 2016

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

13:00

Librăria Habitus

Revista Hystrio, no. 2/2017

Dossier: La Nuova Scena Romena

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

14:00

Librăria Humanitas

Lot Vekemans – Otravă

Lot Vekemans – Poison

Regia: Bogdan Sărătean

Traducere de Alexandra Stoicescu

Eveniment moderat de Cătălin Ştefănescu

NLD / spectacole lectură / 1h30min

Eveniment în limba română

14:00

CJPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu (Bursa de Spectacole)

Întâlniri cu mari coregrafi

Cu Akihiro Yamamoto

JPN / ateliere / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

14:00

Atrium Café (Bursa de Spectacole)

Conversații culturale

Cu Noel Witts

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

14:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Nico Daswani

USA / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

16:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Radu Jude și Alexandru Dabija

ROU / conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

16:00

Librăria Habitus

Inimi cicatrizate

Scarred Hearts (2016)

Regia: Radu Jude

ROU-DEU / film / 2h21min

Film în limba română

Traducere în limba engleză

16:00

Teatrul Gong (Sala parter)

Romeo și Julieta

Romeo and Juliet

De: William Shakespeare

Regia: Jiang Tao, Wang Tingting

The Central Academy of Drama

CHN / teatru / 1h20min

Spectacol în limba chineză

Traducere în limbile română și engleză

Preț bilet: 30 lei; 25 lei

16:00

Fabrica de Cultură (Sala Lulu)

Doar cu negru pictează Macbeth

Macbeth: Paint it, black!

Regia: Show Ryuzanji

Our Theatre & Ryuzanji Company

CHN-JPN / teatru / 2h

Spectacol în dialectul taiwanez

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

16:00

CAVAS – ULBS

2h14

De: David Paquet

Regia: Robert Raponja

Kazaliste Virovitica / The Academy of Arts Osijek

HRV / teatru / 1h

Spectacol în limba croată

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preț bilet: 20 lei

17:00

Biserica Romano-Catolică

Variaţiunile Goldberg

Goldberg Variations

De: J.S. Bach

SoNoRo Festival on Tour

ROU-DEU-NLD / muzică / 1h

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: William Shakespeare – Sonetul XLIII

Recitat de: Bogdan Sărătean, Teresa Brayshaw

17:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Parada Fanfarei de la Cozmeşti

The Parade

Fanfara de la Cozmești

ROU / muzică / 45min

17:00

Piața Mare

În lumea animalelor inteligente

L’Animalada

Katakrak

ESP / instalaţii / 4h

17:00

Parcul Astra

Cântecul trubadurilor

Song of the Horns

La Fausse Cie

FRA / muzică / 50min

17:00

Parcul Cetății

Povestiri după piesele lui Shakespeare

Tales after Shakespeare’s Plays

Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

ROU / teatru / 20min

17:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Pulcinella în paradă

Banda Pulcinella Parade

Teatro Laboratorio Isola di Confine

ITA / teatru / 45min

18:00

Piața Mică

Iubirea pluteşte în aer

Otros Aires

Duo Laos

ARG / circ & dans / 30min

18:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Perfecțiunea imperfecțiunii

Humans

Un spectacol de Yaron Lifschitz & Circa Ensemble

Circa Contemporary Circus

AUS / circ contemporan / 1h05min

Preț bilet: 40 lei

18:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

Creditul

The Loan

De: Jordi Galcerán

Regia: Mihai Constantin

Godot Cafe-Teatru

ROU / teatru / 1h20min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preț bilet: 40 lei

18:00

Biserica Reformată

De la Fado, la Flamenco – o călătorie muzicală

Jangada de Pedra

Fado Violado

PRT / muzică fado / 1h

Preț bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: Lord Byron – Măiastră vine ea

Recitat de: Alin Turcu, Andrew Fryer

18:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Farmecul Carnavalului

The Magic of Carnival

Comparsa Las Monjas

ESP / dans / 45min

18:45

Piața Mică

Parada Fanfarei de la Cozmeşti

The Parade

Fanfara de la Cozmești

ROU / muzică / 45min

19:00

Parcul Cetății

Povestiri după piesele lui Shakespeare

Tales after Shakespeare’s Plays

Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu

ROU / teatru / 20min

19:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Cântecul trubadurilor

Song of the Horns

La Fausse Cie

FRA / muzică / 45min

19:45

Piața Mică

Iubirea pluteşte în aer

Otros Aires

Duo Laos

ARG / circ & dans / 30min

20:00

Colegiul Naţional „Octavian Goga” (Sala de sport)

Chiar… fără cuvinte!

Pss Pss

Regia: Louis Spagna

Compagnia Baccalà

CHE / circ contemporan / 1h05min

Nerecomandat persoanelor sub 9 ani

Preţ bilet: 30 lei

20:00

Fabrica de Cultură (Sala Lulu)

Doar cu negru pictează Macbeth

Macbeth: Paint it, black!

Regia: Show Ryuzanji

Our Theatre & Ryuzanji Company

CHN-JPN / teatru / 2h

Spectacol în dialectul taiwanez

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

20:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia) – Outdoor

Mai presus de sentimente

Yuya

Yamamoto Noh Theatre

JPN / teatru no / 20min

20:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Graba noastră cea de toate zilele…

Peregrinus

Teatr KTO

POL / teatru / 50min

20:30

Piața Mică

Concertul măştilor

The Rhythm of Pulcinella

Teatro Laboratorio Isola di Confine

ITA / teatru / 50min

21:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Farmecul Carnavalului

The Magic of Carnival

Comparsa Las Monjas

ESP / dans / 45min

21:00

Biserica Fortificată Cisnădioara

Singurătatea lui Dumnezeu în oameni

One – Many

Cântece sacre din diferite temple

Karolina Cicha & Elzbieta Rojek

POL / muzică / 1h

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

22:00

Sala BRD Scena9 (Redal Expo)

Caii cerului

Horses in the Sky

Coregrafia: Rami Be’er

Kibbutz Contemporary Dance Company

ISR / dans / 1h

Spectacol în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

22:00

Fabrica de Cultură (Sala Faust)

Taina sufletului

Inner Landscapes

Un spectacol de: Philippe Genty

Compagnie Philippe Genty

FRA / teatru / 1h30min

Preț bilet: 40 lei

22:00

CAVAS – ULBS

Fetele poloneze

Chicas PL

De: Kaitona Kalaitzidis & Slawomir Grunberg

Regia: Damian Josef Nec

The Aleksander Zelwerowicz National Academy of Dramatic Art in Warsaw

POL / teatru / 40min

Spectacol în limba polonă

Traducere în limbile română și engleză

Preț bilet: 20 lei

22:00

Piața Mare

Magnetic

Les Ateliers Nomad

ROU / video mapping / 1h30min

22:30

Piața Mică

Cetatea păsărilor

Simurgh

Teatro dei Venti

ITA / teatru / 50min

 

Credit foto: Eyal Hirsch