Pentru a V-a zi a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, recomandarea Capital Cultural (CC) este spectacolul „Perfecțiunea Imperfecțiunii”. Spectacolul are loc la Filarmonica de Stat Sibiu (Sala Thalia), de la ora 22:00.

Zece acrobați ne poartă într-o călătorie despre ce înseamnă să fii om și ne arată cum corpurile, legăturile și aspirațiile noastre iau parte la constituția fiecăruia dintre noi. Prin explorarea limitelor fizice ale corpurilor lor, împinse la extrem, ei încearcă să afle câte putem suporta ca oameni. Ce povară putem duce? Pe cine ne putem baza să ne ajute cu povara noastră? Ne determină să medităm la propriile noastre vieți, la cei dragi, la poverile fiecăruia și puterea fizică și emoțională de care avem nevoie pentru a trece peste aceste greutăți.

Un spectacol de: Yaron Lifschitz & Circa Ensemble, Circa Contemporary Circus

 

Programul zilei de marți, 13 iunie, la FITS:

 

Zidul exterior al TNRS

ZIARUL ORIZONTAL, VOL. 5

Dan Perjovschi & Co.

ROU / platforma de arte vizuale / permanent

8:00

Primăria Municipiului – Curtea interioară

Focus FITS 2016

Expoziție de fotografie – Mihaela Marin & Sebastian Marcovici

ROU / expoziții / 8h

9:00

Hotel Împăratul Romanilor

Simplitatea este foarte sofisticată

Coordonat de scenograful Jean Guy Lecat

ateliere / 9h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

9:00

Primăria Municipiului – Centrul de Informare Turistică

Lumea lui Purcărete

Expoziție de fotografii personale

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 11h

9:00

Teatrul Gong

Atitudini

Expoziție de fotografie

Producție FNT 2015

ROU / expoziții / 15h

9:00

Facultatea de Litere (ULBS)

Măști populare românești

Ioana Negoiţă & Ana Negoiţă

ROU / expoziții / 15h

9:30

Hotel Ibis – Sala Faust 1 (Bursa de Spectacole)

Festivalurile în Secolul 21. Cui se adresează, cum le organizăm, cum le finanțăm?

Nelson Fernandez în dialog cu Andrew Comben, Leman Yilmaz, Tamara Arapova

GBR-TUR-RUS / atelier / 2h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Galeria de Artă – UAP Sibiu, Piața Mare, nr. 12

Expoziție de artă decorativă, sticlă și metal – Ioan Tămâian & Expoziție de pictură – Tina Ecaterina Popa

ROU / expoziții / 10h

10:00

Muzeul de Artă Contemporană

Afișul polonez de teatru, film și operă din colecția Krzysztof Dydo

POL / expoziții / 8h

10:00

Librăria Habitus

Conferință de presă FITS

Moderator: Octavian Saiu

conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

10:00

Hotel Ibis – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)

Conferință Be SpectACTive!: participarea activă a publicului. Impactul abordării centrate pe public asupra organizațiilor și implicații privind politicile

Invitați: Constantin Chiriac, Monica Urian, Niels Righolt, Anne Torregiani, Giada Calvano, Luisella Carnelli, Félix Dupin-Meynard

conferințe și seminarii / 3h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Albastră

Caietul de Note (al actorului) ‘bric-a brac’ – improvizaţii pe teme şi texte date

Nikolaus Wolcz & Ursula Wolcz

Columbia University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limbile română și engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Biblioteca Astra – Sala Festivă

Atelier bazat pe Sistemul şi Metoda lui Stanislavski

Andreas Manolikakis

Actors Studio Drama School Pace University

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

10:00

Casa de Cultură a Studenţilor – Sala Portocalie

Atelier de lupte coregrafice

Steven Lantz-Gefroh

Suffolk County Community College

USA / ateliere / 3h

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

11:00

Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Savas Patsalidis

Arta actorului și rolul criticului: intrigă și iubire în teatrul contemporan

GRC / conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Traducere în limba română

11:00

Piața Mare

În lumea animalelor inteligente

L’Animalada

Katakrak

ESP / instalaţii / 2h

13:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Nălucirile unui somnambul

Magnetic Somnambulist

Demain on change tout

FRA / muzică / 45min

13:00

Hotel Ibis – Sala Turandot (Bursa de Spectacole)

Prezentarea Barometrului de Consum Cultural

Invitat: Carmen Croitoru

conferințe și seminarii / 1h

Eveniment în limbile română și engleză

Traducere în limbile română și engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

13:00

Librăria Habitus

„Antologia pieselor prezentate în secțiunea Spectacole Lectură”

Selecție de Claudia Domnicar

Editura Paideia, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

13:00

Librăria Habitus

„Iubire. O antologie de texte”

Editată de Diana Nechit și Doriana Tăut

Editura Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

13:00

Librăria Habitus

„Conversații culturale”

Volum coordonat de Noel Witts și Ion M. Tomuș

Editura Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

13:00

Librăria Habitus

„Drama și teatrul francofon pentru publicul tânăr”

Volum coordonat de Alba Stanciu

Editura Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, 2017

ROU / carte / 1h

Eveniment în limba română

Traducere în limba engleză

14:00

Librăria Humanitas

Olivier Py – Orlando sau Nerăbdarea

Olivier Py – Orlando ou l’Impatience

Regia: Eugen Jebeleanu

Traducere de Eugen Jebeleanu

Eveniment moderat de Cătălin Ştefănescu

FRA / spectacole lectură / 1h30min

Eveniment în limba română

14:00

CJPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu (Bursa de Spectacole)

Întâlniri cu mari coregrafi

Cu Rami Be’er

ISR / ateliere / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit, pe bază de înscriere, în limita locurilor disponibile

14:00

Atrium Café (Bursa de Spectacole)

Conversații culturale

Cu Noel Witts

conferințe și seminarii / 1h30min

Eveniment în limba engleză

Acces gratuit în limita locurilor disponibile

16:00

Librăria Habitus

Unchiul Vanya de pe strada 42

Vanya on 42nd Street (1994)

Regia: Louis Malle

USA / film / 1h59min

Film în limba engleză

Traducere în limba română

16:00

Teatrul Gong (Sala parter)

Cel mai mare Gulliver

Gulliver the Tallest

După: Gellu Naum

Regia: Alexandru Dabija

Teatrul pentru Copii și Tineret Gong

ROU / teatru / 45min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

16:00

Colegiul Național „Octavian Goga” (Sala de sport)

Simfonia corpului

Body Concert

Coregrafia: Boram Kim

Ambiguous Dance Company

KOR / dans / 1h

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

17:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Pulcinella în paradă

Banda Pulcinella Parade

Teatro Laboratorio Isola di Confine

ITA / teatru / 45min

17:00

Piața Mare

În lumea animalelor inteligente

L’Animalada

Katakrak

ESP / instalaţii / 4h

17:45

Pietonala Nicolae Bălcescu

Din ogradă, hai-hui pe stradă!

The Hens

Groupe Démons et Merveilles

FRA / teatru / 45min

18:00

Teatrul Național „Radu Stanca”

Controversa de la Valladolid

The Controversy of Valladolid

De: Jean-Claude Carrière

Regia: Radu Jude

Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara

ROU / teatru / 1h40min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 18 ani

Preț bilet: 40 lei

18:00

Teatrul Gong (Sala etaj)

Frig

Cold

De: Lars Noren

Regia: Alexandru Bogdan

Teatrul UNTEATRU

ROU / teatru / 1h20min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

Preț bilet: 30 lei; 25 lei

18:00

CAVAS – ULBS

Răzvrătirea

Self Love is a Revolutionary Act

Coregrafia: Virginia Kennard

Leeds Beckett MA Performance / The Naked Brastrap

GBR-NZL / dans / 30min

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preț bilet: 20 lei

18:00

Biserica Reformată

Fado – între iubire şi păcat

The Love and the Sin

Ana Sofia Varela

PRT / muzică fado / 1h

Preţ bilet: 20 lei

În deschiderea concertului:

Poem: Pablo Neruda – Sonetul XVII

Recitat de: Bogdan Sărătean, Teresa Brayshaw

18:30

Pietonala Nicolae Bălcescu

Farmecul Carnavalului

The Magic of Carnival

Comparsa Las Monjas

ESP / dans / 45min

19:00

Piața Mică

Iubirea pluteşte în aer

Otros Aires

Duo Laos

ARG / circ & dans / 30min

19:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Suflet de statuie

Soul of a Statue

Teatrul Vostru

ROU / teatru / 1h

19:45

Piața Mică

Concertul măştilor

The Rhythm of Pulcinella

Teatro Laboratorio Isola di Confine

ITA / teatru / 50min

20:00

Sala BRD Scena9 (Redal Expo)

Yama

Coregrafia: Noa Wertheim

Vertigo Dance Company

ISR / dans / 1h

Spectacol în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

Preţ bilet: 40 lei; 30 lei

20:15

Pietonala Nicolae Bălcescu

Din ogradă, hai-hui pe stradă!

The Hens

Groupe Démons et Merveilles

FRA / teatru / 45min

21:00

Pietonala Nicolae Bălcescu

Farmecul Carnavalului

The Magic of Carnival

Comparsa Las Monjas

ESP / dans / 45min

21:00

Piața Mică

Iubirea pluteşte în aer

Otros Aires

Duo Laos

ARG / circ & dans / 30min

21:00

Biserica Fortificată Cisnădioara

Singurătatea lui Dumnezeu în oameni

One – Many

Cântece sacre din diferite temple

Karolina Cicha & Elzbieta Rojek

POL / muzică / 1h

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

21:45

Piața Mică

Dansul Dragonului

Il Draaago

Teatro dei Venti

ITA / teatru / 50min

22:00

Colegiul Național „Octavian Goga” (Sala de sport)

Simfonia corpului

Body Concert

Coregrafie: Boram Kim

Ambiguous Dance Company

KOR / dans / 1h

Preţ bilet: 30 lei; 25 lei

22:00

Filarmonica de Stat (Sala Thalia)

Perfecțiunea Imperfecțiunii

Humans

Un spectacol de: Yaron Lifschitz & Circa Ensemble

Circa Contemporary Circus

AUS / circ contemporan / 1h05min

Preț bilet: 40 lei

22:00

CAVAS – ULBS

Supermarketul iubirii

Supermarket Love

Regia: Beth Cassani

Leeds Beckett MA Performance

GBR / teatru / 40min

Spectacol în limba engleză

Traducere în limba română

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

Preț bilet: 20 lei

22:00

Piața Mare

Magnetic

Les Ateliers Nomad

ROU / video mapping / 1h30min

23:30

Catedrala Evanghelică Sibiu

Muzica sferelor

Night Spheres

De: Arvo Pärt

Brita Falch Leutert & Iuliana Cotîrlea

NOR-ROU / muzică / 30min

Preț bilet: 20 lei; 10 lei

În deschiderea concertului:

Poem: William Shakespeare – Sonetul XVIII

Recitat de: Cristina Ragos, Leeds Beckett Ensemble