Astăzi va avea loc la Oradea, cea de-a 24-a ediție a Galei Premiilor UNITER unde vor fi decernate premii pentru performanța scenică a anului 2015.

Se vor acorda premii pentru Cel mai bun spectacol, Cea mai buna regie, Cel mai bun actor in rol principal, Cel mai bun actor in rol secundar, Cea mai buna actrita in rol principal, Cea mai buna actrita in rol secundar, Cea mai buna scenografie, Critica de teatru, Debut, teatru radiofonic, teatru TV.

Senatul Uniunii Teatrale din România va acorda în această seară Premiul de excelenţă marelui coregraf şi dansator Gigi Căciuleanu, 5 premii pentru întreaga activitate – actriţei Luminiţa Gheorghiu, actorului Vladimir Găitan, regizorului Victor Ioan Frunză, scenografei Maria Miu şi criticului şi istoricului Anca Măniuţiu, precum şi 6 premii speciale.

Casa Regala a României va oferi premiul pentru Cea mai bună piesă românească a anului 2015, care va fi înmânat de principesa Maria.

Gala Premiilor UNITER va începe la  ora 21.00, la Teatrul „Regina Maria”, unde și-au anunțat prezența peste peste 250 de personalităţi ale teatrului românesc. Evenimentul va fi transmis în direct pe Radio România Cultural şi pe TVR.

Nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER

Debut:

Ada Galeş pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problemă, regia Adrian Iclenzan, scenografia Bogdan Spătaru, la Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

Andreea Tănase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele, regia Alexander Hausvater, scenografia Zsolt Fehérvári, la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte

Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea bărbat,  Albert din spectacolul Iluzii, regia Andreea Vulpe, la Godot Cafe-Teatru

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilincă, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Jucătorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Rapunzel de Fraţii Grimm, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Tudor Chirilă, producţie a Societăţii Române de Televiziune

Femeia perfectă de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, producţie a Societăţii Române de Televiziune

Premiul pentru critică teatrală:

Silvia Dumitrache

Oana Stoica

Maria Zărnescu

Cea mai bună scenografie:

Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cântăreaţa cheală, regia Radu Nica, la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopţi de vară, regia Vlad Massaci, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”

Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files, regia Alexandru Darie, la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra, regia
Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara

Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989, regia Ana Mărgineanu, scenografia Anda Pop, la Teatrul Mic, Bucureşti

Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticlă, regia Sânziana Stoican, scenografia Valentin Vârlan, la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Cel mai bun actor în rol secundar:

George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Poveşti cu parfum de liceu, regia şi scenografia Vlad Cristache, la Teatrul Excelsior, Bucureşti

Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra, regia
Bocsárdi László, decor şi costume Bartha József şi Zsuzsanna Kiss, la Teatrul German de Stat Timişoara

Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici, regia Radu Iacoban, scenografia Mihaela Ularu, la Teatrul Mic, Bucureşti

Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Cel mai bun actor în rol principal:

Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas, regia Bobi Pricop, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Regina Maria” Oradea

Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic, regia Cristi Juncu, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură, regia Yuri Kordonsky, decor şi costume Nina Brumuşilă, la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Cea mai bună regie:

Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic, scenografia Carmencita Brojboiu, la Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde, scenografia Irina Moscu, la Teatrul „Luceafărul” Iaşi

Cel mai bun spectacol:

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, decor şi costume Bartha József  şi Kiss Zsuzsanna, la Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturică, la Teatrul UNTEATRU, Bucureşti

Tihna după Attila Bartis, regia Radu Afrim, decor şi costume Adrian Damian şi  Márton Erika, la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”.