Cu câteva săptămâni înaintea galei oficiale a premiilor BAFTA 2018, mult așteptatul moment s-a întâmplat. A fost dezvăluită astăzi, lista completă a nominalizărilor. Filmele Dunkirk, The Shape of Water și Paddington 2 domină lista.  

Asemănătoare cu premiile Oscar, premiile BAFTA sunt considerate cele mai importante premii ale industriei de film din Marea Britanie, recunoscând cele mai importante titluri britanice sau internaționale ale anului trecut. După ce a fost anunțată lista nominalizărilor, reprezentanții Academiei Britanice de Film vor avea timp, câteva săptămâni, să decidă cine va fi desemnat cel mai bun actor, regizor, sau cel mai bun film din Marea Britanie.

EE British Academy Film Awards Nominations 2018

Watch Natalie Dormer and Letitia Wright announce nominations for this year's EE British Academy Film Awards and meet our new host Joanna Lumley!Take a closer look at the nominations: https://www.bafta.org/film/awards/ee-british-academy-film-awards-in-2018✨🏆🍾 #EEBAFTAs

Posted by BAFTA on Monday, January 8, 2018

Lista nominalizărilor pentru cea de-a 71 ediție a  Premiilor Academiei Britanice de Film a fost anunțată azi dimineață de protagonista filmului Game of Thrones, Natalie Dormer și de actrița Letitia Wright, din filmul Avengers: Infinity War. Anunțul a avut loc la sediul BAFTA din Londra, zona Piccadilly.

Pe data de 18 februarie, la Royal Albert Hall, va avea loc gala premiilor BAFTA. Aceasta va fi transmisă live pe postul tv BBC.

Între timp, găsiți aici lista completă a nominalizărilor pentru premiile BAFTA 2018. O singură categorie nu a fost anunțată în această dimineață, și anume nominalizările pentru premiul EE Rising Star, stabilit prin votul publicului între Daniel Kaluuya, Florence Pugh, Josh O’Connor, Timothée Chalamet și Tessa Thompson.

Cel mai bun film

CALL ME BY YOUR NAME  / Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears

DARKEST HOUR / Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

DUNKIRK / Christopher Nolan, Emma Thomas

THE SHAPE OF WATER / Guillermo del Toro, J. Miles Dale

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

Cel mai bun regizor 

BLADE RUNNER 2049 / Denis Villeneuve

CALL ME BY YOUR NAME / Luca Guadagnino

DUNKIRK / Christopher Nolan

THE SHAPE OF WATER / Guillermo del Toro

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Martin McDonagh

Cel mai bun actor în rol principal

DANIEL DAY-LEWIS / Phantom Thread

DANIEL KALUUYA / Get Out

GARY OLDMAN / Darkest Hour

JAMIE BELL / Film Stars Don’t Die in Liverpool

TIMOTHÉE CHALAMET / Call Me by Your Name

Cea mai bună actriță în rol principal

ANNETTE BENING / Film Stars Don’t Die in Liverpool

FRANCES McDORMAND / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

MARGOT ROBBIE / I, TONYA

SALLY HAWKINS / The Shape of Water

SAOIRSE RONAN / Lady Bird

Cel mai bun actor în rol secundar 

CHRISTOPHER PLUMMER / All the Money in the World

HUGH GRANT / Paddington 2

SAM ROCKWELL / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

WILLEM DAFOE / The Florida Project

WOODY HARRELSON / Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai bună actriță în rol secundar 

ALLISON JANNEY I / Tonya

KRISTIN SCOTT THOMAS / Darkest Hour

LAURIE METCALF / Lady Bird

LESLEY MANVILLE / Phantom Thread

OCTAVIA SPENCER / The Shape of Water

Cel mai bun film britanic 

DARKEST HOUR / Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

THE DEATH OF STALIN / Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider

GOD’S OWN COUNTRY / Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling

LADY MACBETH / William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch

PADDINGTON 2 / Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin

Cel mai bun scenariu 

GET OUT / Jordan Peele

I, TONYA / Steven Rogers

LADY BIRD / Greta Gerwig

THE SHAPE OF WATER / Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Martin McDonagh

Cel mai bun scenariu adaptat

CALL ME BY YOUR NAME / James Ivory

THE DEATH OF STALIN / Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL / Matt Greenhalgh

MOLLY’S GAME / Aaron Sorkin

PADDINGTON 2 / Simon Farnaby, Paul King

Premiul pentru debutul unui regizor, scriitor sau producător britanic

THE GHOUL / Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (Producers)

I AM NOT A WITCH / Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer)

JAWBONE /Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)

KINGDOM OF US / Lucy Cohen (Director)

LADY MACBETH / Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)

Premiul pentru contribuția specială în domeniul cinematografiei britanice

DARKEST HOUR / Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski

THE DEATH OF STALIN / Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider

GOD’S OWN COUNTRY / Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling

LADY MACBETH / William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch

PADDINGTON 2 / Paul King, David Heyman, Simon Farnaby

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin

Cea mai bună animație

COCO / Lee Unkrich, Darla K. Anderson

LOVING VINCENT / Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart

MY LIFE AS A COURGETTE / Claude Barras, Max Karli

Cinematografie

BLADE RUNNER 2049 / Roger Deakins

DARKEST HOUR / Bruno Delbonnel

DUNKIRK / Hoyte van Hoytema

THE SHAPE OF WATER / Dan Laustsen

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Ben Davis

Cel mai bun design al costumelor

BEAUTY AND THE BEAST / Jacqueline Durran

DARKEST HOUR / Jacqueline Durran

I, TONYA / Jennifer Johnson

PHANTOM THREAD / Mark Bridges

THE SHAPE OF WATER / Luis Sequeira

Cel mai bun film documentar 

CITY OF GHOSTS / Matthew Heineman

I AM NOT YOUR NEGRO / Raoul Peck

ICARUS / Bryan Fogel, Dan Cogan

AN INCONVENIENT SEQUEL / Bonni Cohen, Jon Shenk

JANE / Brett Morgen

Editare

BABY DRIVER / Jonathan Amos, Paul Machliss

BLADE RUNNER 2049 / Joe Walker

DUNKIRK / Lee Smith

THE SHAPE OF WATER / Sidney Wolinsky

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI / Jon Gregory

Cel mai bun film într-o limbă străină

ELLE / Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd

FIRST THEY KILLED MY FATHER / Angelina Jolie, Rithy Panh

THE HANDMAIDEN / Park Chan-wook, Syd Lim

LOVELESS / Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky

THE SALESMAN / Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

Cel mai bun machiaj și hairstyling

BLADE RUNNER 2049 / Donald Mowat, Kerry Warn

DARKEST HOUR / David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro TsujiI,

I, TONYA/ Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee

VICTORIA & ABDUL / Daniel Phillips

WONDER / Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

Cea mai bună coloană sonoră

BLADE RUNNER 2049 / Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

DARKEST HOUR / Dario Marianelli

DUNKIRK / Hans Zimmer

PHANTOM THREAD / Jonny Greenwood

THE SHAPE OF WATER / Alexandre Desplat

Cel mai bun design de producție

BEAUTY AND THE BEAST / Sarah Greenwood, Katie Spencer

BLADE RUNNER 2049 / Dennis Gassner, Alessandra Querzola

DARKEST HOUR / Sarah Greenwood, Katie Spencer

DUNKIRK / Nathan Crowley, Gary Fettis

THE SHAPE OF WATER / Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

Animație scurtă

HAVE HEART / Will Anderson

MAMOON / Ben Steer

POLES APART / Paloma Baeza, Ser En Low

Scurtmetraj

AAMIR / Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster

COWBOY DAVE / Colin O’Toole, Jonas Mortensen

A DROWNING MAN / Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell

WORK / Aneil Karia, Scott O’Donnell

WREN BOYS / Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

Sunet

BABY DRIVER / Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater

BLADE RUNNER 2049 / Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth

DUNKIRK / Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten

THE SHAPE OF WATER / Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern

STAR WARS: THE LAST JEDI / Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

Efecte vizuale speciale

BLADE RUNNER 2049 / Gerd Nefzer, John Nelson

DUNKIRK / Scott Fisher, Andrew Jackson

THE SHAPE OF WATER / Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott

STAR WARS: THE LAST JEDI / Nominalizații vor urma

WAR FOR THE PLANET OF THE APES / Nominalizații vor urma